T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
Bulunduğunuz Yer: Haberler

 RİZE-VAN ARASINDA ‘GÖNÜL KÖPRÜSÜ’ KURULDU
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

İstanbul Van Vakfı, İstanbul Rize Dernekler Federasyonu’nun organizasyonu ve Rize Belediyesi’nin destekleriyle 80 kişilik Rizeli, Doğu ve Güneydoğu’da başlattığı ‘Gönül Köprüsü’ projesi kapsamında ilk ziyaretlerini Van’a yaptı.

Cuma günü Van’a gelen Rizeli’ler, ilk olarak Bitlis’in Ahlat ve Adilcevaz ilçelerindeki tarihi ve turistik ören yerleri gezdi. Sabah meşhur Van Kahvaltısını ‘Bak Hele Bak Yusuf Konak’ Kahvaltı Kültür Sarayı’nda yapan Rizeliler Vangölü’nde bulunan tarihi Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi’ne gezdi. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı toplantısı için il dışında bulunan ve bugün uçakla Van’a gelen Van Valisi Münir Karaloğlu’nun da katıldığı kahvaltıya  Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Van Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Zeki Taştan, İstanbul Van Vakfı Başkanı Müjdat Çelik, Yönetim Kurulu Üyeleri Nizamettin Ağar, Mehmet Çelik, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Denizcilik İşletmesi Bölge Müdürü ve aynı zamanda Van Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan Cemalettin Şevli, çok sayıda İstanbul’dan ve Rize’den gelen Rizeliler katıldı. ‘Bak Hele Bak’ lakaplı Yusuf konak’ın bilmeceler sorarak bol bol hediyşe dağıttığı Rizeli’ler dha sonra  Gevaş ilçesindeki tarihi Akdamar Adası ve Kilisesi’nin yolunu tuttu. Akdamar İskelesi’ne inen misafirler Vali Münir Karaloğlu, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı Kemençe ve Tulum eşliğinde folklorcularla birlikte horon tepti.

KİLİSE ÖNÜNDE HORON TEPTİ
Tekne ile Akdamar Adası’na geçen Rizeliler, tarihi Akdamar Kilisesi hakkında da Gevaş Kaymakamı Tahsin Aksu’nun anlattıklarını dinledi.  Yaklaşık 1 saat Akdamar Adası’nda kalan Rizeli’ler burada yine Tulum ve Kemençe eşliğinde Karadeniz yöresine ait mini bir folklor gösteri yaptı. Akdamar Adasını ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin de eşlik ettikleri horon sonrası öğle yemeği için Gevaş’ta bulunan Grand Deniz Restorana geçildi. Burada misafirlere Van’ın yöresel yemekleri olan Ayranaşı, kürt köftesi ve ekşili ikram edildi. Yemek sonrası misafirler Gevaş ilçesinde bulunan Halime Hatun Kümbeti, İzettin Şir Cami’nin ardından Van Kalesi’ni gezdi.

‘GÖNÜL KÖPRÜSÜ’ TÜM TÜRKİYE’YE YAYILMASINI İSTİYORUZ
 Aynı zamanda Rizeli olan Vali Münir Karaloğlu, İstanbul’dan ve Rize’den gelen hemşerilerini Van da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirek, bu organizasyona katkı veren İstanbul Van Vakfı, İstanbul Rize Dernekler Federasyonu ve Rize Belediye Başkanına teşekkür etti. Doğu ile Batı, Kuzey ile Güney arasında başlatılan ‘Gönül Köprüsü’ projesinin tüm Türkiye’ye yayılmasını arzu ettiğini dile getiren Karaloğlu “Van, Rize’ye çok uzak bir bölge değil. Biz bölgeler arasında, insanlarımız arasında ‘Gönül Köprüsü’ kurmak istiyoruz. O noktada bugün burada Rize Belediye Başkanımız, İstanbul Rize Dernekler Federasyonu Başkanımız, İstanbul Van Vakfı ile ortak bir program yapılmış Ben hepsine teşekkür ediyorum.

Gerçekten Türkiye de bölgelerarasındaki insanlarımızın birbirleri hakkındaki ön yargıyı ancak bu tip etkinliklerle ortadan kaldırabiliriz. Türkiye de maalesef bölgeler, şehirler ve insanlar arasında çok ön yargılar var. Ve bölgede olup bitenleri insanlarımız olduğundan çok daha fazla abartarak bugüne kadar anlatılmış. Ama Van’a gelip de bu güzelliği görenler kesinlikle Van’a gelmeden önce böyle bir güzelliği tahmin etmediğini söylüyorlar. Bu bizim için çok önemli. Biz şunu söylüyoruz. ‘Van’a gelen Van’daki bu güzellikleri gören bütün hemşerilerimiz, burada gördüklerini lütfen, birisi bine anlatsın’ Çünkü Türkiye’yi Van’a getirme şansımız yok. Ama gelip görenler buradan memnun ayrılanlar, memnuniyetini gidip bulundukları yerde anlatsınlar. Şikayetlerini de bize anlatsın gitsinler. Benim Rizeli olmam hasebiyle de, beni mutlu eden bir ortam. Ama önemli değil. Önemli olan burada vatandaşlarımızın sergilemiş olduğu, kardeşlik ve dostluktur” diye konuştu. 

GÖNÜL KÖPRÜSÜ’NÜN İLK AYAĞI VAN’DA BAŞLADI
Organizasyona destek veren Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’da yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajı vererek şunları söyledi: “Gönül Köprüsü’nün ilk ayağı Van da başlamıştır. Rize Dernekler Federasyonu ve Van Vakfı’nın organizasyonu ile Rize Belediyesi’nin de destek verdiği bir programdır. Gönül Köprüsü Güneydoğu’dan başlamak üzere bütün Türkiye’ye yaymaya çalıştığımız bir projedir. Van Valisinin Rizeli olması sebebiyle de ilk burayı tercih etme sebebimiz oldu. Hem de eksikliklerimizi görebileceğiz. Bölgelerarasındaki insanlar birbirlerini çok iyi tanımadıkları için eksik bilgilenmiş oluyor. Van’a baktığınız zaman adeta Karadeniz’i görebiliyorsunuz. Sadece bu denizin dalgası yoktur. Yeşili biraz daha azdır. İnsanların sıcaklığı aynı, yemek kültürümüz aynı, folklorumuzda da benzerlikler var. Bu birbirimizi tanımamızı biraz daha tanıyacak şekle geliriz. Van, Rize’ye 600 km. yolar biraz daha düzeldiği zaman 5 ile 7 saat arasında bir karayolu. Uçakla gelmeye kalktığınız zaman 4 saatlik bir yol. Rize belediyesi sınırları içerisinde 1.000 civarında Vanlı yaşamaktadır. Biz Van’a gelerek bölge insanını yerinde tanımak istedik. Ben inanıyorum ki ‘Gönül Köprüsü’nü biz kuruyoruz, devlette güney-kuzey arasında yol köprülerini kurarak, hem ticaretin gelişmesine katkı sağlayacaktır, hem de yanlış anlaşmalar azalırsa bu bölgede bu coğrafyada yaşayan insanların kardeşlik duyguları çok daha pekişerek devam eder. Van halkına Valimize., Rize ve Van Dernekler Federasyonu başkan ve yönetimine bu organizasyonu gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum”

Rize Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet Yurtman’da yaptığı açıklamada; “Ben de öncelikle Van vakfımıza ve Van Valimize yürekten teşekkür ediyorum. İstanbul da bizler Rize Dernekler Federasyonu olarak Vanlı, Hakkirili, Şırnaklı, Diyarbakırlı, Bursalı, Edirnelisini de ayrım yapmadan çok güzel bir dostluğumuz vardır. Buraya gelişimizde Sayın van Valimizin Rizeli oluşu da bir etken oldu. Ama İstanbul’daki Van Vakfı’nın daveti ile Van’a geldik. Ama biz sadece Van’a değil, Türkiye de gidilmedik yer bırakmayacağız. Özellikle doğu illerinden başlamak suretiyle bundan sonra Siirt’e, Mardin’e, Diyarbakır’ı Doğu ve Güneydoğu gezmek istiyoruz.
Biz Van da çok sıcak ilgi ve alaka gördük. Gevaş’tan Adilcevaz’a, Ahlat’a giderek orada geç vakte kadar program yaptık. Gece 12’de Van’a vardığımız da gündüzdeki aynı güzellikleri vardı. Burada herhangi bir tehlike görmedik. Van’ın güvenlikli ili olması bizi gerçekten çok mutlu etti. Bundan sonra biz gittiğimiz yerlerde buradaki güzellikleri anlatacağız. Van’a grupla gelen arkadaşlarımızda biraz tedirginlik biraz ‘acaba’ beyinlerde vardı. Ama buraya gelip gördükten sonra İstanbul’la hiçbir farkı yok. Hatta İstanbul’daki trafik daha tehlikeli. Durakta durduğunda bir arac gelip insanları eziyor. Burada biz güvenli olduğumuz gördük. Ben projeden dolayı yönetim kuruluna ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Van Valimize, Rize Belediye Başkanımız ve beraberinde gelen misafirlerimize, Van Vakfı’na, yürekten teşekkür ediyorum.

80 kişilik Rizeliyi Van’a getirmek için organizasyon yapan İstanbul Van Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Nizamettin Ağar’da yaptığı açıklamada “Van Valimize, Rize Belediye Başkanı ve Rize Dernekler Federasyonu Başkanına çok teşekkür ediyorum. Bizim görevimiz Van’ı tanıtmak. Van ile diğer bölgelerdeki insanlar arasında bir gönül köprüsü kurmak. Bu da ilk Rize şehri ile oldu. Bunun da Valimizin Rizeli olması sebebiyle çok büyük bir önem taşıyor. Rize Dernekler Federasyonu Başkanımız Ahmet Yurtman Van’a gezi programı düzenleyelim teklifi ile geldiğinde, mütihiş heyecanlanmıştık, müthiş duygulanmıştır. Van’ımızı, Vanlımızın misafirperverliğini bütün Türkiye’ye yaymak için örnek bir model oldu.b umarım ki, Rize dernekler federasyonu başkanımız bunu yayabildikleri yere kadar yayacaklar. Van vakfı olarak bizim projelerimiz devam edecek. Biz eğitim amaçlı başladık. Fakat şimdi artık İzmir’de, Antalya’da, İstanbul’da bu tür etkinliklerimiz devam edecek. Van’ımızın konukseverliğini, misafirperverluiğini bütün Türkiye’ye anlatacağız. Gücümüzün yettiği kadar diğer illerde yaşayan insanları da buraya getireceğiz.

Şunu samimiyetle söylüyorum. Allah her ile Van Valisi Münir Karaloğlu gibi bir Vali nasip etsin. Valimizi gerçekten çok seviyoruz

www.munirkaraloglu.com


Bu içerik toplam 1.523.772 kez gösterildi, Site toplam 3.443.987 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 102 kişi geziyor.

 Van Valiliği
Tel: +90 (432 ) 214 96 42  Fax: +90 (432 )  215 86 17 
e-posta:
van@icisleri.gov.tr