T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
Bulunduğunuz Yer: Haberler

 BAHÇESARAY YOLU ERKEN AÇILDI
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

-MAYIS-HAZİRAN AYLARINDA AÇILAN BAHÇESARAY YOLU NEVRUZDA AÇILDI
-VALİ MÜNİR KARALOĞLU:
'FERHAT ŞİRİN İÇİN DAĞLARI DELDİ.BİZDE BAHÇESARAY'A ULAŞMAK İÇİN KARDAN BUZDAN TÜNELLERİ DELEREK GELDİK'

Van Valisi Münir Karaloğlu, uzun yıllar sonra ilk kez Mart ayında yolu ulaşıma açılan Bahçesaray ilçesine gitti. Davul zurna ve halaylarla karşılanan Karaloğlu, “Bahçesaray yolunun kapalı kalmasında bu yıl bir rekor kırdık. 31 Aralıkta kapanan yol 70 gün sonra açıldı. Yaz  mevsiminde Çatak-Bahçesaray arasındaki yolu asfaltlayacağız” dedi.


 İlimiz İl Özel İdaresi Bahçesaray ekibi ve Karayolları Bitlis Şubesine bağlı Hizan yolundan sorumlu ekipler  tarafından  13 günde zorlu bir çalışma sonrası 31 Aralık’ta ulaşıma kapanan Çatak-Bahçesaray yolu ulaşıma açıldı. Daha önce kardan dolayı 7-8 ay yolu ulaşıma kapalı olan Bahçesaray’ın ilk kez Mart ayında dünya ile bağlantı sağlaması bir rekor olarak değerlendirildi. Karayolları 111. Şube Şefliği’ne bağlı 2 dozer, 1 grayder ve 1 kamyonla başlatılan çalışma 13 gün sürdü. 6 kişilik ekibin zorlu mücadelesi sonucu ulaşıma açılan yolu aracıyla ilk kullanan yetkili ise  Van Valisi Münir Karaloğlu oldu. Vali Karaloğlu beraberinde İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Vecihi Halil İyigün, Karayolları 111. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu ve bazı kurum amirleri ile birlikte Bahçesaray ilçesine gitti. Çatak-Bahçesaray yolu üzerinde bulunan Aşağı ve Yukarı Narlıca köylerinden geçerken aracından inen Karaloğlu, vatandaşlarla sohbet ederek, çocuklara bol bol oyuncak ve çikolata dağıttı. Yukarı Narlıca Köyü’nde ablasının kucağında gördüğü 6 aylık Ahmet Kaplan’ı kucağına alarak bir süre sevdi ve oyuncak verdi.BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN YOLUN AÇIK KALMASI İÇİN TALİMATI VAR
Karaloğlu daha sonra karayolları ekiplerinin çalışma yaptığı Kirapet tepesine varıldığında yine aracından inerek, çalışanlarla tokalaştı ve yolun açılmasında emek sarf ettikleri için de kendilerine teşekkür etti. Yapılan çalışmalarla ilgili Karayolları Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu’ndan bilgi alan Karaloğlu, yaklaşık 10 metrelik kar kütlelerinin arasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Karaloğlu “Bahçesaray yolu Sayın başbakanımızın çok önem verdiği, sürekli bize ve milletvekillerine açık kalması için talimat verdiği bir yol. Yolun yapımı da devam ediyor. Normal olarak 2010 yılında Çatak-Bahçesaray yolunun asfaltı bitmiş olacak. Şuanda yolun zemini asfalta hazır. Ama kış aylarında bu yıl yolun kapalı kalma süresinde bir rekor kırdık. 31 Aralık’ta kapanmıştı bugün 21 Mart’ta yolu açmış olduk. Hep beraber Bahçesaray’a gidiyoruz. Daha önceki yıllarda yaklaşık olarak 7-8 ay kapalı kalan yol 70 güne indirmiş olduk. İnşallah bu yol bittikten sonra bir iki noktada da tüneller yapıldıktan sonra artık hiçbir dönemde kapalı kalmayacağı günlerinde yakın olduğunu söyleyebiliriz. Ama şunu ifade etmek lazım. 2004 yılında Sayın Başbakanın Hizan üzerinden yaptırmış olduğu Bahçesaray ile ulaşım sağlanıyor. Ama burası çok daha yakın ve Bahçesaraylıların Van ile çok irtibatı var. Her Bahçesaraylının mutlaka Van da bir yakını ve akrabası var. Onun için bu yol onlar için çok avantajlı. Buradan  1,5 saatte Van’a giderken, Hizan üzerinden ise 4-4,5 saatte gidebiliyorlar. Onun için bu yolun açılmış olması Nevruz Bayram gününde açılmış olması önemli” diye konuştu.


Vali Karaloğlu, kendisini takip eden gazetecilere de 10 metrelik kar kalınlığı önünde çekim yapmanın enteresan bir durum olduğunu belirterek, bol bol güzel görüntüler almaları tavsiyesinde de bulundu.  

FERHAT’IN DAĞLARI DELDİĞİ GİBİ BİZDE BUZDAN KAR KÜTLELERİNİ DELEREK GELDİK
Beraberindeki heyetle birlikte aracına binen Karaloğlu, Bahçesaray ilçe merkezine doğru yol aldı. Burada kendisini yaklaşık 500 kişi davul zurna eşliğinde karşıladı. Yolun açılmasından dolayı vatandaşların sevgi gösterisinde bulunduğu Vali Karaloğlu, protokolle ve kendisini karşılamaya gelenlerle tokalaştı. Vatandaşlarda ilk kez Mart ayı içinde yollarının açılmasından dolayı Vali Münir Karaloğlu’na teşekkür etti.  Karaloğlu da “Bahçesaray’a gelirken gördük gerçekten zor doğal koşullar var. 10-12 metre kar tünellerinin içerisinden geçerek geldik. Ferhat’ın dağları deldiği gibi bizde buzdan kar kütlelerini delerek bugün size ulaştık” dedi.
www.munirkaraloglu.com


Bu içerik toplam 1.519.086 kez gösterildi, Site toplam 3.434.340 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 81 kişi geziyor.

 Van Valiliği
Tel: +90 (432 ) 214 96 42  Fax: +90 (432 )  215 86 17 
e-posta:
van@icisleri.gov.tr