T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
Bulunduğunuz Yer: Haberler  >>   İlimizden Haberler / Haber Paylaşma

 İRAN SINIRINDA TİCARET GÖRÜŞMESİ
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

- İRAN VE TÜRKİYE HEYETLERİ SINIRDA BİR ARAYA GELDİ

- VAN VALİ YARDIMCISI ÖMER ÖZCAN:

“2009 YILI SONUNA KADAR SINIR KAPISINDA KÜÇÜK ARAÇ TRAFİĞİNİN GEÇİŞİNE HAZIR HALE GETİRMEK İSTİYORUZ”

“SINIR TİCARETİ TABANA YAYILIYOR”

İRAN HOY MİLLETVEKİLİ DR. HUSEYNİ SADR:

“AMACIMIZ KAÇAKÇILIK OLMADAN TİCARET YAPALIM”

 

HABER-FOTOĞRAF
SELAHATTİN AKDAŞ

Van’ın Saray İlçesi’ne bağlı Kapıköy Sınır Kapısı’nın transit taşımacılığa açılması için İran ve Türkiye heyetleri sınırda bir araya geldi.

 

Kapıköy Sınır kapısında gerçekleştirilen toplantıda Türkiye adına Van Vali Yardımcısı Ömer Özcan, Ak Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, Saray İlçe Kaymakamı Meral Demirbaş, Özalp İlçe Kaymakamı Hüseyin Demirbaş, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Fidan, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Gökdemir, Karayolları 11. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu katıldı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda iki ülkenin heyetleri, tacirlerin daha rahat bir sınır ticareti yapmaları için alınacak tedbirleri masaya yatırdı.

 


Toplantıda konuşan Van Vali Yardımcısı Ömer Özcan, Türkiye’nin çıkardığı sınır ticareti kararnamesi hakkında geniş bilgi verirken, İran tarafından beklentilerini dile getirdi. 2009 yılı sonuna kadar sınır kapısının küçük araçların günübirlik giriş çıkışlarına hazır hale getirmeyi hedeflediklerini anlatan Özcan, İran tarafındaki yolun da biran önce bitirilmesini arzu ettiklerini belirtti. Sınır ticareti kararnamesinin yeni düzenlenmesindeki beklentilerini sıralayan Özcan “Birincisi, Kapıköy Sınır Kapısının hem fiili olarak canlandırılması, ikincisi ticaretin kolaylaştırılması için vergilerin indirilmesi, üçüncüsü ise özellikle Van’da bu ticaretin tabana yayılmasıdır” dedi.

 

ÜRÜN KOTASI KALKTI

Sınır ticareti kapsamında getirilecek ürün kalemlerinde kotaların kalktığını kaydeden Özcan “Şuan biz İran’dan petrol ürünleri, silah, mühimmat, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, Antep fıstığı ve fındık dışında her türlü ürünü İran’dan alabiliyoruz. Yani geçmişte olmadığı kadar mal çeşitliliği var. Son olarak İran’dan 1 milyon 220 bin ABD Doları ithalat yapılmış. Biz bu evrak ve bürokratik işlemleri bitirdiğimiz de belki geçmişten 5-10 kat daha fazla ithalat hedeflerine ulaşacağız. İnanıyorum ki bu serbest alan oluşursa, bu rakamlar belki birkaç kat daha artacaktır“ dedi. Vali Yardımcısı Özcan, son olarak Türk tarafındaki işyerlerinin önümüzdeki günlerde tadilat ve onarımlarının tamamlanarak, İl Özel İdaresi tarafından isteyen esnaflara kiraya verilecek sürecin başlayacağını sözlerine ekledi. 

 

“İRANLI VE TÜRK TÜCCARLARIN TEK İSTEĞİ YOLUN BİRAN ÖNCE TRAFİĞE AÇILMASIDIR”

Daha sonra konuşan Ak Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu ise, yıllardan beridir, İran tarafından aldıkları sözlerin yerine getirilmesini beklediklerini iletti.  Artık söz almak istemediklerini, verilen sözlerin hayata geçirilmesini beklediklerini dile getiren Türkmenoğlu, “Biz her geldiğimizde siz bizlere bu kapı 1 ay sonra, 2 ay sonra açılacak diye söz veriyorsunuz. Bize son olarak Van’da yapılan toplantıda Kasım ayında küçük araçlara yol açılacak diye söz verildi. İranlı milletvekillerimizle 2 yıldır aynı şeyi konuşuyoruz. Bu iş artık olacaksa olsun. Bizim en önemli meselemiz bu yolun yapılarak biran önce transite açılmasıdır. İranlı tüccarların da, Türk tüccarların da tek isteği bu yolun biran önce trafiğe açılmasıdır” dedi. Sınır ticaretinin daha rahat yapılabilmesi için Türkiye’de çıkarılan kanunun aynısını İran tarafından da beklediklerini ifade eden Türkmenoğlu, önümüzdeki günlerde Hoy ve Van’dan 300 tüccarı sınırda buluşturarak, ticaretin başladığını açıklamak istediklerini belirtti.

 

İRAN, KAÇAKÇILIĞIN BİTMESİNİ İSTİYOR

Daha sonra söz alan Hoy Milletvekili Doktor Huseyni Sadr da, kaçakçılığın bitmesi için Kapıköy Sınır Kapısı’nın bir an önce açılması gerektiğine işaret etti. Zaman içerisinde sorunların ortadan kalkacağını da belirten Sadr “Bu bölgede çok güzel bir güç var. Kaçakçılık olmadan kanuni bir ticaret yapılsın ve iki bölgenin sınır tarafındaki milletleri bu ticaretten faydalansınlar”

 

YOLUN BİTİRİLMESİ İÇİN BAKANLA TELEFONDA GÖRÜŞME

Kapıköy Sınır Kapısı ile Razi arasındaki köprünün ve yolun yapılması için İran’ın Karayollarından sorumlu Bakanı ile telefonda yaptığı görüşmeyi de aktaran Sadr “Sayın Bakanımız bana yakın zamanda bir teknik ekibi yolların bozuk olduğu bölgeye göndereceğini ve hazırlanacak raporun da Tahran’a gönderileceğini iletti. Köprüler konusunda da İran olarak bir karar verdik. Daha önce doğa koşullarına göre hazırlanacak köprü yerinde monte edilmek suretiyle bu sorunu çözmeyi düşünüyoruz” dedi. 

 

HOY İLE VAN ARASINDA İLİŞKİLER SICAK

Hoy ile Van arasındaki iyi ilişkilere de değinen Sadr ”Sadece şunu söylemek istiyorum. Hiçbir zaman Hoy ile Van arasında böyle güzel ilişkiler olmamış, İran tarafında ciddi bir istek var. Burada konuştuğumuz konular en kısa zamanda hayata geçecek ve bunun sonucunu da hep beraber göreceğiz. Ben şahsım olarak Tahran’da Cumhurbaşkanımızla konuştum. Cumhurbaşkanımız da bu bölgeyi çok iyi biliyorlar. Çünkü bir zamanlar Vali olarak görev yapmışlar. Herhangi bir sorun olursa çözeceklerine dair bize söz verdiler. İran tarafındaki işyerlerinin açılması için herhangi bir sorun yok. 10 gün içinde yeniden açabiliriz”  Türkiye Kapıköy Sınır Kapısı’nda kurmayı düşündüğü Serbest Sanayi Bölgesi’nin İran tarafından da önemsediğini kaydeden Sadr, konuyu devlet yetkililerine anlatacaklarını kaydetti. Karşılıklı görüşmelerin ardından taraflar, Türk ve İran sınır bölgesinde bulunan açık Pazar alanındaki dükkanları gezdi. Görüşmelerin ardından taraflar, önümüzdeki günlerde Açık Pazar alanına start vermek için tekrar bir araya geleceklerini belirterek ayrıldılar. 

 

 

 


Bu içerik toplam 154.165 kez gösterildi, Site toplam 3.445.796 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 174 kişi geziyor.

 Van Valiliği
Tel: +90 (432 ) 214 96 42  Fax: +90 (432 )  215 86 17 
e-posta:
van@icisleri.gov.tr