T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
Bulunduğunuz Yer: Haberler

 VALİ KARALOĞLU, KOCAELİ-VAN DOSTLUK PARKINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

Van Valisi Münir Karaloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Edremit İlçesi, Van Gölü sahilinde 35 bin metrekare alan üzerine inşa edilen ‘Kocaeli-Van Dostluk Parkı’nda incelemelerde bulundu.

Vali Karaloğlu'nun girişimleri sonucu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Van’ın en büyük ve modern parkında çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor. Daha önce mülkiyeti İller Bankası’na ait olan Van Gölü’nün en güzel sahilinde bulunan 35 dönümlük yeşil alan bataklık sebebiyle yaz aylarında sivrisinek istilası altındaydı. Göreve başladığı günden itibaren Vanlıları denizle buluşturmak amacıyla proje çalışmaları başlatan Vali Karaloğlu, ilk olarak Edremit ilçesi Karayolları kampı yanında bulunan alanı, Su Sporları Merkezi’ne dönüştürdü.  Karaloğlu, 11 bin metre alanın park ve çevre düzenlenmesini de Gebze Belediyesi’ne yaptırttı. Yaklaşık 350 bin TL’ye mal olan ‘Gebze-Edremit’ dostluk parkının ardından, bu kez Merit Şahmaran Otel yanında bulunan 35 bin metre kare alanı da Kocaeli Büyükşehir Belediyesine yaptırttı. Yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olması beklenen parkta; 2 adet çocuk parkı, tenis kordu, fitnes, 450 metrekare alana sahip olacak ve içerisinde Van kahvaltısının da verileceği kafeterya, kamelyalar, 80 metre uzunluğunda plaj ve piknik alanları yer alıyor.

MİMAR VE İŞÇİLER KOCAELİ’DEN GELDİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden gelen 2 peyzaj mimarından oluşan 7 kişilik ekip, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 3 aylık bir çalışmanın ardından son aşamaya gelen ‘Kocaeli-Van Dostluk Parkında çalışmaları yerinde inceleyen Vali Karaloğlu, Büyükşehir belediyesinden gelen ekipten son durum hakkında bilgi aldı. Van halkını denizle buluşturacak tesislerin çoğalmasını isteyen Karaloğlu, şunları kaydetti: “Mülkiyeti İller Bankası’na ait 35 dönümlük arazi Van Gölü’nün en güzel sahilinde yeşil alan gibi duruyordu.  Bu alanı İl Özel İdaremize satın aldırdık. Daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, Van halkına hediye olarak bir park yapma kararı aldı. Parkta çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Şu anda parkta çalışan elemanlar da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden geldiler.”

BATAKLIK ALANIN SULARI DREFLEKS BORULARLA GÖLE AKTARILIYOR
Daha önce bataklık olan ve zemininde sürekli su çıkması sebebiyle çok ciddi emekler de verildiğini anlatan Karaloğlu: “Park alanı bataklık olduğu için önce ıslah edildi. İl Özel İdaresi’ne ait ekiple park alanın altına drefleks borular döşendi. Zemindeki su alınıp denize veriliyor. Yoksa burada park yapma şansımız yoktu. Şu anda çalışmalar iyi gidiyor. Park alanındaki çim zemini, havaların soğuması sebebiyle önümüzdeki yılın bahar ayına kalacak. Önümüzdeki yıl inşallah Van halkı, Edremit halkı burada çok güzel bir alanda gelip bu kamelyalarda pikniklerini yapabilecekler. Çocukları parklarda oyun oynarken, kendileri de kafeteryalarda yemeğini yiyip, kahvelerini yudumlayacak. Van kahvaltısının da verileceği mekânların olacağı kafeteryalar, Van halkının nefes aldığı, Van halkını denizle buluşturan çok önemli imkânlardan birisi olacak. Şu anda Van Denizi etrafında bu kadar büyük, kamuya açık, halka açık bir alan yok. Burası halka açık bir alan olacak. Vatandaşlar buraya ücretsiz gidebilecek. Onun için buraya çok önem veriyoruz. Bizim amacımız; bu parklar gibi kamuya açık olacak yerlerin sayısını arttırmaktır. Van halkı da bu şekilde Van Denizi ile buluşmuş olur.” diye konuştu.  

İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı İzettin Polat ve teknik ekibin de hazır bulunduğu incelemelerin ardından Vali Karaloğlu, park alanından ayrıldı.

www.munirkaraloglu.com


Bu içerik toplam 1.533.329 kez gösterildi, Site toplam 3.473.383 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 31 kişi geziyor.

 Van Valiliği
Tel: +90 (432 ) 214 96 42  Fax: +90 (432 )  215 86 17 
e-posta:
van@icisleri.gov.tr